Legnicki cmentarz komunalny był miejscem wydarzenia, które zapisało się jako pierwsze tego typu w historii miasta. W poniedziałkowy poranek 7 kwietnia odbył się tam ceremoniał pogrzebowy dla dzieci, które odeszły z tego świata jeszcze przed swoim przyjściem na świat. Co więcej, był to moment wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy ceremonia ta została poprzedzona Mszą Świętą, która była sprawowana specjalnie dla rodzin dotkniętych tak bolesną stratą.
Czołową rolę podczas tej liturgii odegrał ks. Józef Borowski, dziekan dekanatu Legnica Wschód. Wspierali go inni kapłani – ks. Stanisław Araszczuk, ks. Marian Zięba oraz ks. Roman Raczak, którzy wspólnie kierowali tą wzruszającą ceremonią.
W trakcie homilii, wygłoszonej przez księdza Romana Raczaka, usłyszeliśmy wiele słów pocieszenia i nadziei. Duchowny podkreślił świętość życia poczętego oraz zaznaczył, że modlitwa za rodziny cierpiące z powodu utraty dziecka jest niezbędna. Jego doświadczenia kapłańskie związane z posługą w szpitalu, gdzie wielokrotnie słyszał o bólu, tęsknocie, gniewie i rozpaczy matek po utracie dzieci, stały się motywacją do organizacji takich ceremonii. To właśnie modlitwa może pomóc im umocnić wiarę w Boże miłosierdzie.